انواع تبلیغات برای کسب و کارها و ۳ ویژگی کمپین های تبلیغاتی

انواع تبلیغات برای کسب و کارها و ۳ ویژگی کمپین های تبلیغاتی

در هر عصری تبلیغات سبکی منطبق با همان دوره را دارد و در عصر تکنولوژی هم تبلیغات موثر بر پایه اینترنت صورت می‌گیرد. همانطور که می‌دانید دیگر دوران تبلیغات سنتی به پایان رسیده است. تا همین چند سال پیش شاهد تبلیغات از طریق تراکت و آگهی‌بودیم اما در حال حاضر تبلیغات شکل تازه‌ای به خود گرفته‌اند. در ادامه مبحث تبلیغات را بیشتر باز می‌کنیم و انواع ان را بررسی می‌کنیم پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

تعریف تبلیغات


هر فعالیتی که برای معرفی خدمت یا محصول ، به مخاطب هدف صورت می‌گیرد را تبلیغ می‌گویند. تبلیغ انواع مختلفی دارد و در بسترهای متفاوتی قابل اجرا است. مثلا تبلیغ می‌تواند به صورت بیلبوردی باشد و یا به صورت پیام روی گوشی افراد ظاهر شود.

تاریخچه تبلیغات

در دوران باستان تبلیغات به شیوه دهان به دهان و شفاهی بوده است. با گذر زمان در قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی صنعت چاپ توسعه یافت و به همین علت تبلیغات نیز رونق گرفت. همچنین در قرن ۱۸ میلادی تبلیغات موثر به صورت روزنامه‌ای رواج پیدا کرد.
همزمان با صنعتی شدن دنیا، در قرن ۱۹ میلادی محصولات کارخانه‌ای وارد بازار شد و تجارت شکل تازه‌ای به خود گرفت. از این رو شرکت‌ها برای معرفی محصولات خود نیاز بیشتری به تبلیغات پیدا کردند. بنابراین در کشورهای پیشرفته آژانس‌های تبلیغاتی تاسیس شدند و از این پتانسیل استفاده کردند. در این دوره عموما تبلیغات موثر را به صورت پوستر و یا آگهی در روزنامه به صورت گسترده چاپ می‌شد. بعد از آن تبلیغات در مجلات، رادیو و تلویزیون رواج پیدا کرد و این صنعت به طرز عجیبی ترقی کرد.
در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی مدل تبلیغات بسیار متفاوت شده است و بسترهای مختلفی برای تبلیغات موثر از طریق فناوری‌های نوین فراهم شده است که می‌تواند درست به هدف بزند و مخاطبین را وارد مراحل خرید کند.

انواع مدل‌های تبلیغات موثر

در ادامه به انواع مدل‌های سنتی و مدرن در زمینه تبلیغات موثر می‌پردازیم و کمی بیشتر آنها را شرح می‌دهیم.

تبلیغات مطبوعاتی

تبلیغات مطبوعاتی

همانطور که گفتیم اولین تبلیغات در طول تاریخ از طریق روزنامه صورت گرفته است. در آن زمان روزنامه‌ها مخاطبین زیادی داشتند و تبلیغات در روزنامه بسیار به صرفه و پر بازده بود.
مجله، یکی دیگر از رسانه‌های مکتوب بود که طرفداران ویژه‌ای داشت و در حال حاضر نیز از آن برای تبلیغات موثر استفاده می‌شود اما بازخورد و اثر بخشی آن نسبت به گذشته کم رنگ‌تر است.

تبلیغات رادیویی

تبلیغات رادیویی از زمان پیدایش رادیو مطرح بوده و هم اکنون نیز از آن استفاده می‌شود. این تبلیغات بسیار مقرون به صرفه هستند و برای ساخت آنها نیاز به صرف هزینه‌های گزاف نیست. با وجود گسترده بودن مخاطبین این مدل تبلیغات اما به دلیل تمرکز پایین مخاطبین در هنگام گوش دادن به رادیو و نداشتن جذابیت بصری ممکن است پیام به وضوح به گوش مخاطب نرسد و تبلیغات بازدهی خوبی نداشته باشد.

تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی جز اثر بخش‌ترین سبک تبلیغات موثر است چرا که مخاطب را از طریق صدا و تصویر درگیر می‌کند. این نوع تبلیغات به نسبت پر هزینه هستند و برای گرفتن بهترین نتیجه نیاز است تا از تیم‌های حرفه‌ای کمک گرفته شود تا آنها با خلاقیت و ایده‌های نو میزان اثربخشی تبلیغات را افزایش دهند. در تبلیغات تلویزیونی سناریو، بازیگران، مدل فیلم برداری و حتی موسیقی بسیار مهم است و نقص در هر یک از این عوامل ممکن است مانع موفقیت تبلیغ شود.

تبلیغات فضای باز

در بحث تبلیغات فضای باز از محیط پیرامون برای انتقال پیام و آگاهی بخشی کمک می‌گیرند. بیلبورهای بزرگ، بنرها، وسایل نقلیه همگی محل‌های مناسبی برای تبلیغات موثر در سطح شهر هستند. در این مدل تبلیغات به خاطر محدودیت در ابعاد و لحظه‌ای بودن انها باید بسیار فکر شده عمل کرد. کمپانی‌های بزرگ معمولا از یک جمله و یا آدرس وب سایت استفاده می‌کنند تا مخاطب در لحظه تحت تاثیر قرار بگیرد و به سراغ ادامه ماجرا برود. تبلیغات در محیط شهری قیمت بالایی دارد و باید بسیار با برنامه پیش برود.

تبلیغات از طریق تراکت و بروشور

تا همین چند سال پیش اکثر شرکت‌ها برای پرزنت کردن محصولات یا خدمات خود از بروشور و یا تراکت استفاده می‌کردند و اتفاقا بازخورد خوبی هم می‌گرفتند. با گذر زمان موبایل‌ها کارکرد بیشتری پیدا کردند و با ویژگی‌های متنوع فاصله ‌بزرگی بین کاغذ و مردم انداختند. از این رو تراکت و بروشور جای خود را به مدل‌های دیجیتال داد که نسبت به نمونه‌های کاغذی بسیار هدفمند‌تر و نتیجه بخش‌تر عمل می‌کند.

تبلیغات آنلاین

همانطور که از اسمش پیداست این تبلیغات در بستر اینترنت صورت می‌گیرد. تبلیغات موثر از طریق اینترنت کاری به مراتب ساده‌تر و کم هزینه‌تر است. راه‌های زیادی برای تبلیغات در فضای اینترنت وجود دارد. سایت‌ها، رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ ها و موتورهای جستجو همگی محل مناسبی برای تبلیغات محسوب می‌شوند. این سبک از تبلیغات موثر دامنه گسترده‌ای دارد که در ادامه به بررسی انواع مدل‌های آن می‌پردازیم.

تبلیغات نمایشی (Display Ads)

این مدل تبلیغات مشابه بیلبوردها هستند و در خلال مطالب سایت‌ها و یا گوشه صفحه نمایش ظاهر می‌شوند. تبلیغات نمایشی می‌تواند به صورت متحرک و یا یک تصویر ثابت باشد. بنابراین مخاطب با کلیک روی تصویر به لینک مورد نظر ارجاع داده می‌شود و می‌تواند محصول یا خدمتی را بعد از بررسی خریداری کند. البته ممکن است این مدل تبلیغات به نوعی مزاحم مخاطب باشد چرا که معمولا روی قسمتی از مطالب را می‌پوشاند و یا موجب عدم تمرکز افراد برای انجام کارهای مهم مانند انتخاب و پرداخت می‌شود. با این وجود این، هنوز هم بسیار پر طرفدار است و روش کم هزینه‌ای می‌باشد. همچنین می‌توان روی بازخورد آن حساب باز کرد.

تبلیغات کلیکی (Cost Per Click)

تبلیغات کلیکی یا CPC، تبلیغاتی هستند که صاحب کسب و کار به ازای هر کلیک روی تبلیغ باید مبلغی را بپردازد. در واقع ممکن است افراد زیادی تبلیغ شما را تماشا کنند اما شما فقط برای افرادی که وارد تبلیغ می‌شوند هزینه می‌کنید از این رو در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود. این نوع تبلیغات میزان ورودی و آمارهای مربوط را مشخص می‌کند و آنها را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد تا مدیران با توجه به این آمارها بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند.

تبلیغات ایمیلی

تبلیغاتی هستند که از طریق ایمیل برای مخاطبین هدف ارسال می‌شود. معمولا مشتریان برای ثبت نام و خرید از وب سایت‌ها باید ایمیل خود را ثبت کنند. با توجه به اطلاعات پروفایل یکتا مشتری و ایمیل می‌توان در بازه مناسب برای مشتریان ایمیل ارسال کرد. این نوع از تبلیغات موثر بسیار هدفمند هستند و هزینه آنها نسبت به بازخورد خوبی که دارند کم است. البته در گذشته ایمیل‌ها را به صورت انبوه ارسال می‌کردند که به نوعی تبدیل به مزاحمت ایمیلی شده بود و مخاطبین به صورت تصادفی انتخاب می‌شدند نه بر مبنای نیاز و نوع علایق.

تبلیغات پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکیشن‌ها پیام‌هایی هستند که به صورت هدفمند بر روی موبایل مخاطبین ظاهر می‌شوند و معمولا دارای لینک هستند که خبر از تخفیف و جایزه می‌دهند تا مشتری ترغیب شود و لینک را باز کند. این پیام‌های شخصی سازی شده، از طریق سرویس‌هایی که به پروفایل یکتا مشتری دسترسی دارند ارسال می‌شود و در ایران شرکت‌های مختلفی مانند نجوا، چابک، دیتا آرت و... این سرویس‌ها را ارائه می‌دهد. این پیام‌ها علاوه بر موبایل بر روی دستگاه‌های دیگر مثل دسکتاپ و گجت‌های پوشیدنی (ساعت هوشمند) نیز می‌تواند ظاهر شود. همانطور که گفتیم این پیام‌ها حاوی متن‌های کوتاه خبری هستند که می‌تواند شامل لینک، ایموجی و CTA یا همان کال تو اکشن باشد.

تبلیغات همسان (Native Ads)

از آنجا که تبلیغات کلیکی به نوعی مزاحم کاربران هستند. تبلیغات همسان نوع دیگری از تبلیغات کلیکی هستند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا خود را با قالب صفحات سایت هماهنگ ‌کنند و دیگر مزاحم کاربر نشوند. تعرفه این تبلیغات هم مشابه تبلیغات کلیکی است و از این رو مقرون به صرفه هستند.

تبلیغات گوگلی (Google Ads)

معمولا برای تولید محتوا و مطالب سایت از ابزاری مانند سئو استفاده می‌کنند تا مطالب بیشتر دیده شود و سایت رتبه خوبی در گوگل پیدا کند. اما اگر به صورت ارگانیک نتوانستید سایت خود را به ۳ سایت اول موتور جستجو گوگل برسانید، می‌توانید از تبلیغات پولی گوگل استفاده کنید و سایت خود را به اولین صفحه و بالاترین رتبه ببرید. این تبلیغات همانند تبلیغات کلیکی است و به ازای هر کلیک از شما هزینه دریافت می‌شود.

ویژگی‌های کمپین‌های تبلیغاتی

حال که با انواع روش‌های تبلیغات در گذشته و عصر حاضر آشنا شدید به سراغ انواع کمپین‌های تبلیغاتی و مزایای و معایب آنها می‌رویم.
کمپین‌های تبلیغاتی مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی هستند که به صورت هدفمند طراحی می‌شوند و برای جذب مشتری، نمایش برند و بیشتر شدن نرخ فروش کاربرد دارد. در این کمپین‌ها به طور دقیق پلتفرم مورد نظر، مشخص می‌شود و مخاطبین هدف از قبل تعیین شده است. البته پیدا کردن این دو مورد بسیار پیچیده است و تنها از دست متخصصین این حوزه بر می‌اید. این کمپین‌ها صدای شما را به حجم وسیعی از مخاطبانی می‌رساند که به حوزه کاری شما علاقه دارند. کمپین‌های تبلیغاتی از چند طریق صورت می‌گیرد که در ادامه به سه مورد از آنها را اشاره می‌کنیم.

۱. کمپین ایمیل مارکتینگ

در این مدل از کمپین‌ها تبلیغات موثر از طریق ارسال ایمیل به مشتریان صورت می‌گیرد. همانطور که گفتیم ایمیل مارکتینگ در حال حاضر بسیار پیشرفت کرده است و از حالت انبوه و مزاحم خود خارج شده است. این ایمیل‌ها حاوی مطالبی مانند خبرنامه، نظر سنجی و یا معرفی محصول جدید هستند و میزان بازگشت مشتری را افزایش می‌دهد.


۲. کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

در این سبک از تبلیغات موثر از محبوبیت اینفلوئنسرها در پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام، یوتیوب و غیره کمک می‌گیرند تا محصول یا خدمتی را به مخاطب اصلی نمایش دهند. این سبک از تبلیغ بسیار مقرون به صرفه و پر بازده است. در حال حاضر تبلیغات موثر از طریق اینفلوئنسرهای اینستاگرام بازار بسیار داغی دارد و نتایج خوبی را نیز به همراه دارد.


۳. کمپین ویدئو مارکتینگ


همانطور که از اسمش پیداست این کمپین بر مبنای ویدئوهای کوتاه است. این ویدئوها باید به گونه‌ای ساخته شوند که مشتریان ظرف چند ثانیه اول درگیر تبلیغ شوند و ادامه آن را تماشا کنند. در واقع ۸ ثانیه اول لحظات طلایی برای هر تبلیغ ویدئویی است. از طریق این ویدئوها می‌توان ارتباط با مشتریان را تقویت کرد و آنها را از اتفاقات و خبرهای تازه آگاه کرد. همچنین در این مدل از ویدئوها به معرفی محصول و طریقه استفاده از آن نیز پرداخته می‌شود که می‌تواند روی میزان فروش و سود شرکت‌‌ها تاثیر زیادی بگذارد.

-مزایای کمپین‌های تبلیغاتی

در کمپین‌های موفق معمولا شاهد افزایش فروش و جذب مشتریان جدید هستیم. همچنین در این نوع تبلیغات موثر مخاطبین با برند آشنایی بیشتری پیدا می‌کنند و به نوعی اعتماد سازی صورت می‌گیرد.

-معایب کمپین‌های تبلیغاتی

کمپین‌های تبلیغاتی به خودی خود بسیار مفید و کارساز هستند البته اگر به درستی طراحی و اجرا شوند. یکی از معایب شرکت در کمپین‌ها بحث مالی آن است. شرکت‌های بزرگ که بودجه زیادی برای تبلیغات دارند به راحتی می‌توانند به دفعات زیادی در این کمپین‌ها شرکت کنند. اما شرکت‌های نوپا و کوچک با توجه به بودجه‌های اندک مجبور می‌شوند که کمتر به سراغ این تبلیغات موثر بروند و از مزایای آن بهره‌مند نمی‌شوند در نتیجه نمی‌توانند سهم بزرگی از بازار را مال خود کنند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا به تعریف دقیقی از تبلیغ و انواع ان بپردازیم. همچنین از روش‌های مختلف تبلیغات موثر و کمپین‌های تبلیغی سخن به میان آوردیم. علاوه بر این مزایا و معایب این کمپین‌ها را به صورت مختصر شرح دادیم. تبلیغات موفق، نیاز به دانش و آگاهی دارد و بهتر است از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید. متخصصین تیم ای تو (a2) می‌توانند بهترین کمپین‌ها را برای شما اجرا کنند تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

 

برچسب‌ها :
  • تبلیغات موثر
  • تبلیغات
  • کمپین تبلیغات
  • اکادمی علیرضا اکبری
  • تبلیغات گوگلی

دیدگاه کاربران (0)