دیجیتال برندینگ و دیجیتال مارکتینگ چه هستند و چه تفاوت‌هایی دارند؟

دیجیتال برندینگ و دیجیتال مارکتینگ چه هستند و چه تفاوت‌هایی دارند؟

امروزه کاربرد دیجیتال برندینگ ودیجیتال مارکتینگ، هر یک درجای خود، برای توسعه و پیشرفت کسب‌ و‌کارها امری حیاتی هستند و نسبت به روش‌های سنتی کارایی بسیار بالاتری دارند و در عین حال مقرون به‌ صرفه تر هستند. از آنجا که هر یک از این فرایندها به نوعی از شیوه‌های تبلیغات دیجیتال هستند، اغلب اوقات به جای هم استفاده می‌شوند. اما در‌‌واقع دیجیتال برندینگ ودیجیتال مارکتینگ با هم تفاوت دارند.شما باید تفاوت بین آنها را بدانید تا بتوانید بهتراز آنها استفاده کنید. 

واقعیت این است که شما برای موفقیت در حرفه و کسب‌ و‌ کار‌خود باید با این دو مقوله آشنا شوید و تفاوت های آن‌ها را بدانید. دراین صورت می‌توانید از آنها به شکلی موثر وهدفمند برای رونق بیشتر کسب‌‌ و‌کار‌خود، جذب مشتری و حفظ و نگهداری آنها استفاده کنید و طبیعتا سود‌دهی بیشتری داشته باشید. در این مقاله می‌خواهیم در مورد مفهوم این دو فرایند و تفاوت‌ آنها با هم صحبت کنیم. به‌علاوه شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی‌های ارزشمندتر دراین زمینه به سایت byakbari.com مراجعه نمایید.

-دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین چیست؟

به‌طور کلی بازاریابی به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که برای تبلیغ یک محصول یا ارائه یکسری خدمات انجام می‌شود و هدف آن ارتباط برقرار‌کردن با مشتری، تلاش برای جلب نظر آنها به منظور خرید محصولات یا ارائه خدمات است. در بازاریابی از ابزارها و استراتژی‌های گوناگونی استفاده می‌شود اما اگر این فرایند با استفاده از هرگونه دستگاه الکترونیکی یا فناوری‌های مختلف مثل اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی انجام شود به آن دیجیتال مارکتینگ می‌گویند.

امروزه با توجه به رشد روزافزون فناوری‌های مختلف، بازاریابی در چنین بسترهایی نقشی سازنده و حیاتی در موفقیت شما در برقراری ارتباط با مشتری‌ها و ترغیب آنها برای خرید محصول یا استفاده از خدمات شما را دارد. بنابراین راهکارهایی مثل تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی، ارسال ایمیل یا پیامک، تلاش برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا تولید محتوا تنها گوشه‌ای از روش‌های قابل استفاده در دیجیتال مارکتینگ است. در سایه دیجیتال مارکتینگ و ارتباط برقرار کردن با مشتری‌ها، می‌توانید با سرعت و دقت بیشتری فرایند بازاریابی را انجام دهید.

دیجیتال برندینگ یا برندسازی چیست؟

دیجیتال برندینگ روشی است که در آن از فناوری‌ها و ابزارهای مختلف برای معرفی برند مربوط به محصولات یا خدمات استفاده می‌شود. در واقع دیجیتال برندینگ روشی است که در آن وجه تمایز یا ارزش‌های منحصر به‌فرد محصولات یا خدمات یک برند بیان می‌شود تا ارتباط موثرتری بین مشتری‌ها و این برند برقرار شود. طراحی وبسایت و لوگو یا پیام اختصاصی یک برند از مهم‌ترین ابزارهای دیجیتال برندینگ هستند.

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال برندینگ

حال که با مفهوم این دو واژه آشنا شدیم مهمترین تفاوت‌های دیجیتال برندینگ و دیجیتال مارکتینک را بیان می‌کنیم:

تفاوت در نوع خدمات: در‌واقع مهمترین تفاوت بین دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال برندینگ به نوع خدماتی برمی‌گردد که در این دو فرایند ارائه می‌شود. دیجیتال مارکتینگ تنها به دنبال تبلیغ محصولات و فروش بیشتر است  و روی نقاط قوت یک محصول خاص تمرکز دارد. در حالی که دیجیتال برندینگ بر شناخت هویت یک برند و ارزش‌های واقعی آن متمرکز است. دیجیتال مارکتینگ بیشتر روی نقاط مثبت یک محصول یا خدمات متمرکز است و دیجیتال برندینگ، هویت و ارزش‌های اساسی شرکت یا سازمان را برجسته می‌کند.

تفاوت در هدف: هدف از دیجیتال مارکتینگ افزایش میزان فروش محصولات و جذب مشتری‌های بیشتر است درحالیکه دیجیتال برندینگ تلاش می‌کند با معرفی یک برند و ویژگی‌های متمایز آن، علاوه بر افزایش فروش، به حفظ  و وفاداری مشتری‌ها هم کمک کند. در‌واقع در بستر دیجیتال برندینگ و آشنا‌کردن مردم با یک برند خاص می توانید اعتماد مشتری‌ها را جلب کنید و در نتیجه بازاریابی مطلوب‌تری هم داشته‌باشید. به عبارتی اگر هدف دیجیتال مارکتینگ جذب مشتری برای خرید است، هدف دیجیتال برندینگ جلب اعتماد مشتری برای وفادار‌ماندن آنها به یک برند است.وفادار ماندن مشتری از یک بار خرید بهتر است. 

تفاوت در رویکردهای استراتژیک: در دیجیتال مارکتینگ همواره باید استراتژی‌های خود را با توجه به وضعیت بازار و عملکرد رقبا بررسی کنید. بنابراین پر واضح است که در طول زمان و بسته به موقعیت‌های مختلف استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای جذب مشتری‌های بیشتر، تغییر خواهد کرد. به عبارتی تغییر رویکردهای استراتژیک در دیجیتال مارکتینگ امری حیاتی و اجتناب ناپذیر است. اما از آنجا که دیجیتال برندینگ فرایندی بلند مدت و زمان‌بر است و برمبنای شناخت انتظارات مشتری‌ها و برآورده کردن نیاز آنها پیش می‌رود، نمی‌توانید استراتژی‌های خود را تغییر دهید. در دیجیتال برندینگ تنها در صورت ثابت نگه‌داشتن استراتژی‌ها است که می‌توانید ذهن مشتری را درگیر کنید و رضایت و اعتمادشان را به دست بیاورید. در واقع تغییر رویکردهای استراتژیک در دیجیتال مارکتینگ به معنای معرفی یک برند جدید است و با این کار احتمالا مشتری‌های قدیمی و ثابت خود را از دست خواهید داد.

تفاوت در روش‌ها: بعضی از روش‌ها در هر دو مقوله مشترک است مثل استفاده از فضای مجازی یا وبسایت، تولید محتوا و سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو). اما در دیجیتال مارکتینگ با توجه به نوع کسب‌و‌کار از روش‌های مختلف دیگری هم مثل ایمیل مارکتینگ، تبلیغات هدفمند، تبلیغات نرم‌افزاری و تولید محتواهای ویدیویی استفاده می‌شود. و از مهم‌ترین روش‌ها در دیجیتال برندینگ می‌توان به مواردی مثل طراحی وبسایت، لوگو و پیام اختصاصی برند اشاره کرد.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در کسب‌ و‌کار

به‌طور کلی اگر قصد موفقیت در کسب‌ و‌کار خود را دارید و می‌خواهید از دیگر رقیبان در دنیای تجارت عقب نمانید، حتما باید از دیجیتال مارکتیگ استفاده کنید. گرچه همواره بازاریابی به روش سنتی هم می‌تواند به شما کمک کند اما استفاده از روش‌های آنلاین و الکترونیکی فرصت‌های بی‌شماری را برای معرفی و تبلیغ محصولات یا خدمات و شناسایی مشتری‌های واقعی در اختیار شما قرار می‌دهد.

بنابراین دیجیتال مارکتینگ برای همه کسب‌و‌کارها صرفنظر از نوع محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهند، حیاتی است. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در دیجیتال مارکتینگ باید برای هر کسب‌ و‌کاری، رویکرد‌های استراتژیک و روش‌های مناسب با آن را انتخاب کنید. به این معنا که برای انتخاب روش‌ها و رویکردهای دیجیتال مارکتینگ لازم است با کارشناسان این رشته مشورت کنید تا انرژی، زمان و بودجه خود را هدر ندهید. به همین دلیل شما می‌توانید برای بهره‌مندی از راهنمایی‌ها و تجربیات ارزشمند کارشناسان مجرب سایت byakbari.com که در حوزه‌های مختلف کسب‌ و‌کار دستی بر آتش دارند، بهره‌مند شوید.

اهمیت دیجیتال برندینگ در کسب‌و‌کار

یکی از مهمترین ویژگی‌های دیجیتال برندینگ شناخت مخاطبین هدف است. در‌واقع دیجیتال برندینگ فضایی را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید علاوه بر آشنا‌کردن مشتری‌ها با یک برند، امکان برقراری ارتباط و تعامل با آنها را در فضای دیجیتال داشته‌باشید. دیجیتال برندینگ به همه صاحبان کسب‌و‌کار کمک می‌کند تا نقطه نظرات و نیاز مشتری‌های خود را بشناسند و محصولات یا خدمات خود را در راستای پاسخگویی به آن عرضه کنید. به این ترتیب ارتباط و تعامل با مشتری‌ها و مخاطبین هدف در فضای آنلاین باعث می‌شود تا یک برند خاص در ذهن آنها ماندگار شود.

از طرفی از آنجا که در دیجیتال برندینگ امکان وایرال‌شدن وجود دارد بنابراین یک پیام مشخص در مدت زمانی کوتاه و با کمترین هزینه در دسترس تعداد بی‌شماری از مخاطبین قرار می‌گیرد. در‌واقع به اشتراک گذاشتن پیام‌ها و بازخوردها در مورد یک برند در شبکه‌های اجتماعی، به تبلیغ آن برند در میان مردم کمک می‌کند. به‌عبارت دیگر مردم هم در بازاریابی برند شما شریک می‌شوند

دیجیتال مارکتینگ یا دیجیتال برندینگ، کدامیک در مرحله اول قرار دارند؟

واقعیت این است که در دنیای تجارت و کسب‌ و‌کارها، همیشه دیجیتال برندینگ قبل از دیجیتال مارکتینگ قرار دارد. به این دلیل که در وهله اول باید برند خود را طراحی کنید و بعد به فکر بازاریابی آن باشید. قطعا بازاریابی برای محصول یا خدماتی که هنوز برند یا هویت مشخصی ندارد، امکان‌پذیر نیست.  بنابراین قبل از هرگونه برنامه‌ریزی برای دیجیتال مارکتینگ بهتراست روی دیجیتال برندینگ متمرکز شوید و آن را تعریف کنید.

به عبارت دیگر وقتی در بستر دیجیتال برندینگ ارزش‌های اصلی برند خود را منتقل کردید، طبیعتا مشتری‌های هدف و نحوه ارتباط برقرار‌کردن با آنها را پیدا می‌کنید و بر مبنای آن می‌توانید استراتژی‌های مناسب برای دیجیتال مارکتینگ و رشد برند خود را انتخاب و اجرا کنید.

کلام آخر

در دنیای امروز و با توجه به رشد روزافزون فناوری‌ها، می‌توان گفت که استفاده از دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال برندینگ برای همه کسب‌ وکارها الزامی است. چرا که در عرصه تجارت همه صاحبان کسب‌ و‌کار برای موفقیت و سودآوری بیشتر و رقابت با دیگران در زمینه برندسازی و بازاریابی به دنیای دیجیتال روی آورده اند. به لطف وجود دنیای دیجیتال و ورود آن به حوزه برندینگ و بازاریابی، حتی کسب‌ و‌کارهای کوچک هم می‌توانند وارد بازارهای بزرگ رقابتی شوند وحرفی برای گفتن داشته‌باشند.در حقیقت دیجیتال برندینگ با شناساندن شما باعث رشد شما میشود. 

در این میان قطعا باید برای تضمین موفقیت خود در دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال برندینگ، از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های کارشناسان متخصص در این حوزه استفاده کنید. بنابراین اگر به چنین مشاوره‌هایی نیاز دارید سایت byakbari.com در دسترس شما است. با مراجعه به این سایت می‌توانید از مشاوره‌های ارزشمند کارشناسان در زمینه‌ دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال برندینگ بهره‌مند شوید و تغییرات بزرگی در زندگی کاری و حرفه‌ای خود ایجاد کنید

 

 

 

برچسب‌ها :
  • دیجیتال مارکتینگ
  • دیجیتال برندینگ
  • فروش
  • بازاریابی

دیدگاه کاربران (0)