چطوری با اینستاگرام برند خودمون رو راه بندازیم؟

چطوری با اینستاگرام برند خودمون رو راه بندازیم؟

4 تا پیشنهاد خفن دارم

پلتفرم اینستاگرام توی مدتی که راه افتاده، رشدش فوق العاده بوده. این پلتفرم که حالا بیشتر شبیه به یک جامعه‌اس نزدیک به یک میلیارد نفر جمعیت داره شاید هم بیشتر. با وجود این رشد چشم‌گیر و این جمعیت زیادی که تقریبا 80 درصدشون اکتیو هستن، باز هم خیلی از بیزنس‌ها هستن که پتانسیل‌های بازاریابی‌اش رو نادیده می‌گیرن.

واقعا چرا چنین ظلمی به خودشون می‌کنن؟

اینستاگرام کال تو اکشن بالایی داره و بیش از 30 درصد از کاربرهایی که از طریق اینستاگرام به وب‌سایت‌ها سرمی‌زنن، کسانی هستن که ایمیلشون رو هم ثبت می‌کنن.

پس کارآیی اینستاگرام ثابت شده است... پس وقت رو تلف نکنین و آستین‌ها رو بالا بزنین. این‌جا می‌خوام به چهار روشی اشاره کنم که از طریق اون می‌تونین برند خودتون رو توی اینستاگرام راه بندازین.

 

4 روش فوق العاده برای ساختن برندتون در اینستاگرام از این قرارند:

 

1) استفاده از استراتژی تبادل برای افزایش فالور

یکی از سخت‌ترین کارها توی بازاریابی اینستاگرامی فالور جمع کردنه. بااین‌حال کاریه که ازش هیچ راه گریزی نیست چون بدون فالورکه نمی‌شه بازاریابی کرد،مگه نه؟

اما ما با راه‌اندازی پیجمون تونستیم ثابت کنیم که جمع کردن فالور کار چندان پیچیده‌ای نیست. در حقیقت، لِم داره. با استفاده از این تاکتیک تونستیم ظرف دو هفته، فالورهامون رو به 10هزار نفر برسونیم. این تاکتیک چی بود؟ بله تبادل با اکانت‌های دیگر.

اول از همه، یک لیست از اکانت‌هایی محبوب اینستاگرامی تهیه کنین، البته اون اکانت باید با بیزنس شما هم‌خوانی داشته باشه تا بتونین به مخاطبان هدفتون برسین. وقتی هم پیدا کردین می‌تونین همدیگه رو «شات» کنین. که ممکنه هم رایگان باشه و هم پولی. تفاوت‌هاشون هم می‌گم خدمتتون.

شات رایگان

معمولا به این نوع شات می‌گن «شات دو طرفه». پر واضحه که یعنی شاتی که شما محتوای اون اکانت رو به اشتراک می‌ذارین، اون اکانت محتوای شما رو، و فالورهاتون رو تشویق می‌کنین که هم‌دیگه رو فالو کنن. این‌طوری شما به فالورهای اونا می‌رسین اونا به فالورهای شما.

نکته‌ی اصلی ماجرا همون‌طور که قبلا گفتم اینه که سعی کنین روی اکانت‌هایی تمرکز کنین که مخاطب هدفشون با بیزنس شما هم‌سو باشه. صاحبان این اکانت‌ها هم قطعا خوشحال می‌شن از این‌که با شما همکاری و تبادل کنن، چون هر دو سود می‌کنین.

اما اگر با اکانت‌هایی تبادل می‌کنین که فالورهای بیشتری نسبت به شما دارن، احتمالا باید هزینه‌اش رو بپردازین.

پس هر اکانت یک پست از دیگری می‌ذارن و توی کپشن هم دیگه رو تگ می‌کنن.

شات‌های پولی

اگر نمی‌خواین برای شبکه‌ی اجتماعی‌تون پول خرج کنین، شاید این قسمت رو بخواین نادیده بگیرین، اما باید بگم که شات‌های پولی، می‌تونه یک راه خوب و مؤثر برای رسیدن شما به فالوورهای بالا باشه.

در این مدل شات کردن، باید برین دنبال اکانت‌هایی که تعداد فالورهاشون از فالورهای شما خیلی بیشتر باشه، ولی حواستون باشه که باید اینگیجمنت بالایی هم داشته باشن. (اگر بین 2تا 3 درصد از فالورها محتوای اون‌ها رو لایک کرده باشن، یعنی اینگیجمنتشون خوبه، البته که اینستاگرام لایک‌ها رو بسته)

به هرحال هرچقدر پول بدی همون‌قدر آش می‌خوری.

در این شات هم، صاحب اکانت از فالورهاش می‌خواد تا شما رو فالو کنه.

با این شات‌ها امیدوارم به زودی به هزار فالور برسین، وقتی رسیدین می‌تونین دست به کار شین.

با همین 1000 نفر شروع کنین و اگه وبسایت دارین ازشون بخواین تا به وبسایتتون سر بزنن سعی کنین تا با کال تو اکشنی که توی سایتتون قرار دارین، ایمیلشون رو ثبت کنن، تا بتونین باهاشون تعامل داشته باشین .
حالا که ایمیل رو دارین، می‌تونین روی این بازدیدکنندگان به عنوان خریداران بالقوه حساب کنین و کسب و کارتون رو رونق بدین.  البته باید هنوز هم تلاش کنین و تعداد بیشتری از فالورها رو به سایتتون بکشین. 

اینستاگرام محدودیت‌های زیادی داره ولی با وجود همین محدودیت‌ها می‌تونین فالورهاتون رو وادار کنین که به سایتتون سر بزنن. شاید یکم عجیب باشه، چون اینستاگرام حتی نمی‌ذاره زیر عکس‌ها لینک بذاری ولی باید خدمتتون عرض کنم که نقش یک بایوی خوش ساخت رو برای کشاندن مخاطبین به وب‌سایتتون دست کم نگیرین.

2- ساخت بایو

خیلی از بیزنس‌ها عاجزن از این‌که فالورهاشون رو تشویق کنن به کلیک لینکی که توی بایوشون درج کردن. چون انقدر اطلاعات توی این دو خط می‌چپونن که لینکه توش گمه! فکر کنین دارین تلگراف می‌زنین؛ مختصر و مفید و البته هدفمند.

بایوی ما رو ببینین:

نوشتن بایو یه راز خیلی ساده داره: بعد از توضیح این‌که کی هستین و هدفتون چیه (اونم کوتاه لطفا) یک کال تو اکشن جذاب برای کلیک مخاطبان در نظر بگیرین، مثلا یک اپ مجانی چطوره؟ بعد از این‌که لینک رو هم زدن، مستقیم به صفحه‌ی اون اپ مجانی خواهند رفت. یا اگر هم چنین چیزی در کار نیست، یعنی از اپ یا هرچیز مجانی دیگه‌ای خبری نیست، فالورها رو به صفحه‌ای منتقل کنین که بفهمن ارزش کلیک کردن لینک رو داشته. ضمن این‌که می‌تونین با ترفندی ایمیلشون رو هم بگیرین. شاید ثبت نامشون تو سایت ایده‌ی بدی نباشه. هرکسی که لینک شما رو فالو کرد، باید براتون مغتنم باشه، چون هر بازدیدکننده از سایت می‌تونه یک مشتری بالقوه باشه. مثلا کسی که به سایت ما بره به کلی وبلاگ دسترسی پیدا می‌کنه که ترفندهای اینستاگرام و بازاریابی و ... با زبون ساده بهش توضیح داده شده.

بعضی وقت‌ها هم مجبورین توی کپشن‌ها فالورها رو بکشونین سمت بایو و از اون‌جا به سایت و از سایت ایمیل و از ایمیل خرید و در نهایت موفقیت در کسب و کار و جا افتادن اسم برندتون.

 

3- تولید محتوای جذاب که دیگران برای اشتراکش سر ذوق بیان

یکی از استراتژی‌هایی که می‌تونین توی اینستاگرام به کار بگیرین، محتوایی جذاب و شاید حتی بامزه است که مخاطبتون هم خوشش بیاد هم این‌که دوست داشته باشه به اشتراک بذاره. این کار باعث نوعی تعامل بشه. یادتونه که شات هم همین بود دیگه، منتنها اون‌جا خودتون تقاضا می‌کردین این‌جا به واسطه‌ی جذابیت، فالورها با کمال میل این کار رو می‌کنن.

تولید محتوای جذاب هم دوتاعنصربیشترنداره

اول عکس زیبا،دوم متن جذاب

 

تصاویر زیبا

تصویرهایی رو انتخاب کنین که داستانی پشتش داشته باشه، یا احساسی رو منتقل کنه.

این‌که چطور این‌کار رو بکنین کاملا به سلیقه‌و هنرتون بستگی داره. اما لازم نیست مدام در مورد خودتون و برندتون عکس پست کنین. این‌که همه‌اش از برندتون پست بذارین مثل اینه که رفتین مهمونی و مدام دارین می‌گین من اینجور، من اونجور. حواستون به کپی رایت هم باشه در ضمن. اگر عکس‌ها مال خودتون نیست، برای استفاده ازشون، از صاحب اثر اجازه بگیرین. اگرم صاحبش رو نمی‌شناسین، منبع یا سایتی که ازش برداشتین رو معرفی کنین.

جذاب سازی متن


حتما می‌دونین که نوشتن متن ضروری نیست اما بودنش بهتر از نبودنشه به شرطی که بدونین چطوری اون رو به کار ببرین.

کپشن می‌تونه یه سوال چالشی باشه، یا یک نقل قول انگیزشی. البته نقل قول انگیزشی و البته قدرتمند جواب خودش رو پس داده. بعضی از افراد دوست دارن حس‌هاشون رو بیان کنن، ولی شاید نمی‌تونن چطور و وقتی شما نقل قولی رو کپشن می‌کنین که حرف دل اون‌ها هم هست، خیلی راحت پست شما رو به اشتراک می‌ذارن.

برای درست کردن عکس‌ها هم حتما نیاز به طراح ندارین، اپلیکیشن‌های ساده‌ی زیادی برای این کار هست.

برای ایجاد یک تصویر خیره کننده با استفاده از متن، نیازی به استخدام یک طراح ندارید. در واقع، اپلیکیشن‌های زیادی برای این کار هست.

پای هر عکس برند و لوگوتون رو هم بذارین، ممکنه دیگران عکس شما رو بردارن و کراپ کنن و به اشتراک بذارن، ولی مهم نیست باز هم حواستون باشه که اسمتون رو پای عکس بزنین.

اگر حتی یک نقل قول رو در تصویرتون گنجوندین باز هم پایین تصویر یه جای کوچولو موچولو برای اسم برند خوتون هم بذارین.

همین یک کار کوچک باعث می‌شه برندتون بین فالورهای اینستاگرام جا بیفته. به غیر از اون ممکنه عکس‌تون تو سایر پلتفرم‌ها هم به اشتراک گذاشته بشه.

این مرحله‌در حقیقت مرحله‌ایه که هم خودتون برای پیشرفت تلاش می‌کنین، هم فالورها دست به دست هم دادن تا شما رو بالا بکشن.

 

4) فالورهایی جمع کنین که فعال و پر انرژی هستن

فالورهایی که فعالن، و باهاتون وارد تعامل می‌شن، اون دسته از فالورهایی هستن که دوستاشون رو زیر پست شما  تگ می‌کنن و به کال تو اکشن‌های شما پاسخ مثبت می‌دن. برای این‌که چنین فالورهایی داشته باشین، من چند تا راهکار براتون دارم.

وقت‌هایی پست بذارین که فالورها آنلاینن.

ممکنه با کلی ذوق و شوق پستی رو بسازین و بذارین و ببینین که ای بابا، نه لایک می‌خوره نه کسی کامنت می‌ذاره، این چه وضعیه! و بعد بگین شاید پستتون اون‌قدر که فکر می‌کردین خوب نبوده. ولی من بهتون می‌گم شاید پستتون خوب بوده، ولی وقت بدی رو برای ارسالش انتخاب کردین. اینستاگرام با این‌که الگوریتم‌هاش رو تغییر داده ولی هنوز هم ترتیب زمانی توی ارسال پست‌های اینستاگرامی مهمه. پس برای این‌که بفهمین چه زمانی فالورهاتون آنلاینن تا پست بذارین، بهتره نمودارهای آنالیز اینستاگرام رو یک نگاهی بندازین. Iconosquare هم یکی از برنامه‌هاییه که بهتون نشون می‌ده کی، کِی آنلاینه. برنامه‌ی آیکون‌اسکوئر فالورهاتون رو حاضر غایب می‌کنه، یعنی برررسی می‌‌کنه و وقتی تعداد آنلاین‌ها به حداکثر رسید بهتون می‌گه خوب الان وقت مناسبیه که پستت رو ارسال کنی.

درخواست ازمخاطبان

خیلی از برندها، وقتی اکانت اینستاگرام می‌سازن و می‌بینن مردم باهاشون ارتباط برقرار نکردن، دلسرد می‌شن.

فالور جمع کردن و تعامل برقرار کردن با اون‌ها همیشه یک‌جور نیست. بعضی وقت‌ها باید از فالورهاتون با ترفندی بخواین که دوستانشون رو تگ کنن. مثلا می‌تونین روز خاصی رو تبریک بگین و به فالورها بگین مثلا کدوم دوستت معلمه این زیر تگش کن.

یا تشویقشون کنین به لایک کردن. جدیدا صفحه‌هایی رو هم دیدم که به عمد غلط املایی می‌نوشتن که کامنت بگیرن از مخاطباشون.

اینستاگرام قابلیت‌های زیادی داره که روز به روز هم داره به اون اضافه می‌شه، مهم نیست چه شغلی دارین، توی اینستاگرام می‌تونین مخاطبتون رو پیدا کنین چون طیف وسیعی از مخاطبین و گروه‌های سنی با سلیقه‌های مختلف توی اون فعالن. فقط کافیه استراتژی داشته باشی تا بتونی حداکثر استفاده رو برای جا انداختن برندت و در نهایت رسیدن به درآمد داشته باشی.

برچسب‌ها :
  • اینستاگرام
  • فالور
  • برند
  • بازاریابی
  • اکادمی علیرضا اکبری
  • علیرضا اکبری

دیدگاه کاربران (0)