۷ راه رسیدن به ذهنی خلاق

۷ راه رسیدن به ذهنی خلاق

امروزه تفکر خلاق یکی از مهارت‌های مورد نیاز در هر کسب و کاری است. کسب ‌و کارها حتی با وجود ماشین لرنینگ (machine learning) و هوش مصنوعی، به متفکران خلاقی نیاز دارند که ایده‌هایی جدید خلق کنند. البته برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار خلاقیت به تنهایی کافی نیست و تلاش و استمرار به همراه علاقه نیز فاکتورهای مهمی هستند که حضور آنها در کنار خلاقیت ضروری است. در ادامه با تیم آکادمی اکبری همراه باشید تا کمی بیشتر با مبحث خلاقیت در کسب و کار آشنا شوید.

مفهوم خلاقیت در کسب و کار

منظور از خلاقیت تولید و توسعه ایده‌های جدید و اجرایی کردن آنها است. یک فرد خلاق در کسب و کار خارج از هنجارها و چارچوب‌ها تفکر می‌کند و قدرت آزمودن مسائل جدید را دارد. اولین و رایج‌ترین کاری که برای خلق ایده‌های نو صورت می‌گیرد طوفان فکری است. منظور از طوفان فکری برگزاری جلساتی است که حول یک موضوع تشکیل می‌شود و اعضا جلسه تفکرات و ایده‌های نو خود را مطرح می‌کنند تا چکش کاری شود.

۷ راه‌دستیابی به خلاقیت

۱-تفکر خارج از چارچوب

شاید تا به حال به عبارت تفکر خارج از چارچوب یا Think Outside the Box برخورده باشید. تفکر خارج از چارچوب به نوعی رها شدن از قید چارچوب‌های از پیش تعیین شده است. در این نوع تفکر فرد با استفاده از دانش گسترده خود در مورد موضوع خاصی رویاپردازی می‌کند و ایده‌های خود را آزمایش می‌کند. طبیعی است که همه این ایده‌ها با موفقیت عملی نمی‌شوند اما از این میان بالاخره ایده‌های اصلی خود را به نمایش می‌گذارند.

۲-گیمیفیکیشن

همیشه راه مستقیم شما را به هدف نزدیک نخواهد کرد و گاهی لازم است تا مسیرهای غیر متعارفی را طی کنید تا به نتیجه متفاوتی برسید. گیمیفیکیشن یا بازی سازی یکی از این مسیرهای غیر مستقیم است که عموما نتایج درخشانی در بر دارد. در گیمیفیکیشن از بازی و عناصر سرگرم کننده کمک می‌گیرند تا در دنیای واقعی و فعالیت‌های مهم زندگی از آن استفاده کنند. در این حالت اعضا گروه شما به صورت غیر مستقیم ذهن خود را درگیر مسیرهای تازه می‌کنند. در واقع در گیمیفیکیشن از طریق بازی تعاملات افزایش می‌یابد و ذهن ناخودآگاه فعالیت بیشتری از خود نشان می‌دهد بنابراین می‌تواند پویاتر به حل مسائل یا خلق ایده‌های بکر بپردازد.

۳-فضایی به دور از قضاوت

برای بروز و ظهور طرح‌های جدید نیاز است که فضایی به دور از تعصب و قضاوت‌‌های بی‌جا ایجاد کنید. اینکه همه افراد بدانند که به خاطر افکار خام و دست اول خود تحقیر و یا قضاوت نمی‌شوند احساس امنیت بیشتری می‌کنند و در نتیجه این مسیر را راحت‌تر طی می‌کنند. در این فضای آزاد و بدون محدودیت قدرت ذهن دو چندان می‌شود و خلاقیت بروز می‌کند و زودتر به هدف نزدیک ‌شوید.

۴-استراحت کافی

زمانی بود که مدیران فکر می‌کردند که کارمندان با کار بدون وقفه می‌توانند کارها را سریع‌تر پیش ببرند اما خیلی زود این تفکر شکست خورد. انسان‌ها برای راندمان بیشتر نیاز به استراحت دارند. این استراحت در طول ساعات کاری نیز باید لحاظ شود. یک پیاده روی کوتاه، ناهار خوردن، مکالمه با همکاران همگی می‌توانند خستگی را از ذهن پاک کنند که در نتیجه فرد را برای تفکرات خلاقانه آماده می‌سازد. حفظ سلامت روانی و جسمی در حین کار بسیار اهمیت دارد و نباید از آن غافل شد. به همین منظور بهتر است آموزش‌هایی را در این زمینه برای کارمندان خود در نظر بگیرید.

۵-محیط مناسب

امروزه علم روانشناسی ثابت کرده است که رنگ‌ها و عوامل محیطی می‌توانند بر افکار، احساسات و تصمیمات مهم، تاثیر شگرفی بگذارد. اگر صاحب کسب و کار هستید باید با عوامل محیطی مانند رنگ، دما، نور و... به خوبی آشنا باشید تا بتوانید از آنها به بهترین شکل در محل کار شرکت خود استفاده کنید. البته می‌توانید در این زمینه از متخصصان مشاوره بگیرید. بهتر است از رنگ‌های ملایم و گرم استفاده کنید تا هیجانات مثبتی در محیط به جریان بیافتد. نور طبیعی بهترین منبع است اما نور پردازی مصنوعی با طراحی مناسب می‌تواند جایگزین آن شود. سطح کیفی هوا و کنترل دما به کارمندان احساس راحتی و آرامش بیشتری القا می‌کند و کارمندان در این محیط ذهن بازتر و آماده‌تری دارند.

۶-تامین منابع

پول و زمان دو منبع بسیار مهم در بحث تفکر خلاق است. گاهی ممکن است با ایجاد محدودیت زمانی و تعیین ضرب العجل حس بی‌اعتمادی و اضطراب را در افراد افزایش دهید. بروز افکار و احساسات منفی موجب عدم تمرکز و فعالیت درست مغز می‌شود و از این رو دیگر نمی‌توانید روی نوآوری و ایده‌های ناب حساب باز کنید. از طرف دیگر اگر افراد از لحاظ مالی تامین نباشند و نتوانند نیازهای اولیه خود را برطرف کنند به سراغ ایده پردازی نخواهند رفت و مدام درگیر مسائل ساده اما حیاتی برای بقای خود هستند. پس باید همیشه این دو مورد را در نظر داشته باشید تا به نتیجه درستی برسید.

۷-پشتیبانی سازمانی

اگر برنامه بر این اساس است که خلاقیت در مقیاس وسیع در سازمان یا شرکت شما افزایش یابد، باید هماهنگی و حمایت همه جانبه در سطح وسیع صورت بگیرد. در دنیای سازمانی امروز مدیران خلاق، سازمان‌هاى خلاق و کارکنان خلاق همگی اضلاع مثلث خلاقیت هستند و بـدون وجود هر یک امکان خلاقیت و نوآوری وجود ندارد.

اگر سازمان‌ها انعطاف پذیری مناسبی در مقابل تغییرات گوناگون و پیشرفت‌هاى تکنولوژى نداشته باشند نمی‌توان انتظار داشت که پذیرای ایده‌ها و خلاقیت‌های نوین باشند.

مزایای خلاقیت در کسب و کار

خلاقیت و استفاده از ایده‌های خلاق می‌تواند کسب و کار شما را متحول کند. امروزه اینستاگرام پر شده است از محتواهای تکراری حال فرض کنید که برای فروش محصول خود از روش‌هایی استفاده کنید که کمتر کسی سراغ آن می‌رود. جالب است بدانید که سرعت تغییر و تحولات اینستاگرامی و محبوبیت یک سبک محتوا عمر بسیار کوتاهی پیدا کرده و در مواردی فقط یک روز جذابیت ایجاد می‌کند. بنابراین باید به جای پیرو بودن پیشرو باشید.

یکی از راه‌های ایجاد خلاقیت در محتوای شما، استفاده از موضوعات ترند است یا بهتر است بگویم مرتبط کردن موضوعات ترند با کسب و کارتان. یکی از این موضوعات ترند که معمولا عمری کوتاه دارد، استفاده از تکه‌فیلم‌ها یا سریال‌هایی است که در مورد آن حرف و حدیث زیاد است. اگر فروشنده‌ی لباس هستید، لباس‌هایشان را بررسی کنید، اگر پیگمنتر هستید، سبک ابروهایشان را، اگر مدرس کسب و کار هستید مدل درآمدی یا اشکالات موجود در برخوردشان با کارمندان یا هر چیز دیگری که می‌تواند به شما مرتبط شود. یکی از راه‌های داشتن خلاقیت و جلوتر بودن از دیگران، به روز نگه داشتن خودتان است.

در ادامه مزایای خلاق بودن در کسب و کار را با هم بررسی می‌کنیم.

کشف فرصت‌های جدید

در تفکر خلاق، افراد برای تفکر و یا انجام کارها به چالش کشیده می‌شوند و به همه مسائل با دیدی پرسشگرانه نگاه می‌کنند. این دید باز می‌تواند ذهن را به سمت فرصت‌های جدید یا غیر منتظره ببرد و از دل آن ایده‌های ناب خلق کند.

مواجهه با چالش‌های جدید

در بحث تفکر خلاق، پای آزمون و خطا به میان می‌آید و مسیر پر ریسکی در انتظار شما است. این موضوع علاوه بر مزیتی که دارد ممکن است کسب و کار شما را دچار بحران کند. از این رو اگر در این فرایند شکست خوردید نگران نباشید چرا که همین ترس و نگرانی شما را از هدف دور می‌کند. با کنترل احساساتی نظیر ترس و استرس می‌توانید چالش‌ها را پشت سر بگذارید.

ترویج نوآوری

منظور از نوآوری در اینجا فرایند معرفی و به کارگیری ایده‌های تازه است. شرکت‌های پیشگام با نوآوری‌های خود می‌توانند بازار را از آن خود کنند. این شرکت‌ها در درون سازمان خود از تشویق به عنوان عامل ترغیب کننده استفاده می‌کنند تا کارمندان با میل و تلاش خود به نوآوری تازه‌ای دست پیدا کنند. اینکه کارمندان احساس ترس و یا محدودیت بیش از حد از سوی رئیس خود نداشته باشند موجب می‌شود تا با ذهن باز عمل کنند و سریع‌تر دست به خلاقیت بزنند.

افزایش بهره‌وری

خلاقیت این امکان را فراهم می‌کند تا به جای سخت کار کردن، هوشمندانه کار کنید و این امر موجب افزایش بهره‌وری می‌شود. اگر با این منوال در کسب و کار خود پیش بروید رکود از کسب و کارتان رخت برمی‌بندد. خلاقیت موجب می‌شود تا هزینه‌ها کاهش پیدا کند و از بودجه مازاد می‌توان برای بسترسازی استفاده کرد تا همه عوامل در راستای خلاقیت همسو شوند.

کمپانی‌های خلاق و موفق

در ادامه چند شرکت خلاق و موفق را معرفی می‌کنیم که شاید از قبل با آنها آشنا باشید اما اینجا بیشتر در موردشان صحبت می‌کنیم.

شرکت Hackerone

هکر وان شرکتی است که هکرهای کلاه سفید را جذب کرده است و بازار بزرگی برای آنها به راه انداخته است. شرکت هکر وان کار را آسان کرده است و هکرهای کاربلد را در کنار هم جمع کرده است تا شرکت‌های مختلف برای رفع مشکلات امنیتی خود از این هکرهای کلاه سفید استفاده کنند. این شرکت در سال ۲۰۱۹ توانست به واسطه هکرهای کلاه سفید خود مشکل امنیتی شرکت بانک هلدینگ Capital One در داده‌های آن را پیدا کند. مشخص شد که به واسطه این باگ امنیتی اطلاعات کارت‌های اعتباری و اپلیکیشن‌های مربوط به بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر این شرکت در معرض خطر قرار گرفته است.

در حال حاضر بیش از ۶۰۰ هزار هکر عضو این شرکت هستند و تا کنون توانسته‌اند شرکت های بزرگی را از شر مشکلات سایبری نجات دهند.

شرکت Beyond Meat

با افزایش گرایش مردم به گیاه‌خواری و جایگزینی فراورده‌های دامی با محصولات گیاهی شرکت Beyond Meat اقدام به اجرا یک ایده خلاقانه کرد و گوشت و مرغ گیاهی تولید کرد.

این شرکت در سال ۲۰۰۹ در لس آنجلس تاسیس شد و محصولات خود را از سال ۲۰۱۲ روانه بازار آمریکا کرد. این شرکت با فناوری‌های نوین و آزمایش دما و فشارهای مختلف، سویا و نخود را طوری مخلوط می‌کنند که تا حد ممکن از لحاظ ظاهری و طعم و مزه حس خوردن مرغ واقعی را تداعی کند. این شرکت برای گوشت و فراورده‌های آن مانند سوسیس نیز همین روند را در پیش گرفته است و تا کنون توانسته است شعب مختلفی را در آمریکا باز کند.

شرکت Sweetgreen

این شرکت به فکر تولید غذا سالم بود و با ایده ارائه کاسه‌های سالاد گرم و سرد شروع به کار کرد و برای این کار از دوستان و دانشجویان کمک گرفتند و آنها را استخدام کردند. اندکی بعد نظر سرمایه گذاران به سمت شرکت سویت گرین جلب شد و آنها توانستند مسیر پیشرفت را با سرعت بیشتری طی کنند. سویت گرین با ترکیب‌ها نوین توانسته است سالادهای محبوبی مانند سالاد هلو و تمشک را عرضه کند که طرفداران خاصی در سراسر آمریکا دارد. اکنون تعداد شعبه‌های این شرکت به بیش از ۱۱۰ شعبه رسیده است.

شرکت Sage Therapeutics

این شرکت در زمینه داروسازی فعالیت دارد و وجه تمایز آن با سایر شرکت‌ها تمرکز بر روی سلامت مغز است. تمامی داروهایی که در لاین‌های این شرکت تولید می‌شود با هدف بهبود اختلالات مغزی و سلامتی آن است. این شرکت قصد دارد تا با تضمین سلامتی مغز، سبک زندگی بشر را بهبود ببخشد. اخیرا این شرکت به همراه شریک خود Biogen طرح ارائه نظارتی برای داروی جدید افسردگی زورانولون اعلام کردند و قصد دارند تا در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ یک برنامه دارویی جدید (NDA) برای زورانولون به FDA ایالات متحده برای درمان افسردگی ارائه کنند.

شرکت Healthy.io

با افزایش روند استفاده از موبایل و پیشرفت دوربین‌های آنها، تیم پزشکی Healthy.io تصمیم گرفتند تا دوربین گوشی‌های هوشمند را به یک دستگاه پزشکی تبدیل کنند تا مراقبت‌های بهداشتی را با سرعت بیشتری ارائه دهد. این شرکت امکان انالیز ازمایش ادرار را در منزل ایجاد کرده است تا میلیون‌ها نفر را از بیماری‌های کلیوی نجات پیدا کنند. همچنین می‌توان با استفاده از اپلیکیشن این شرکت از زخم‌های مختلف خود مراقبت کنید بدون اینکه به پزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا از مفهوم خلاقیت و راه‌های دستیابی به آن صحبت کنیم. همچنین از مزایای خلاقیت در کسب و کار گفتیم و شرایطی که در آن خلاقیت بروز می‌کند را بیشتر شرح دادیم. علاوه بر این نمونه‌های جالب و موفقی از شرکت‌های مختلف که ایده‌های خلاقانه‌ای را اجرا کرده بودند را معرفی کردیم. گردآوری یک تیم خلاق و حرفه‌ای کار چندان آسانی نیست و بهتر است از مشاورین تیم byakbaricom کمک بگیرید تا در این مسیر بتوانید به موفقیت برسید.

برچسب‌ها :
  • خلاقیت
  • خلاقیت در کسب و کار
  • ذهن

دیدگاه کاربران (0)