محتوای تاثیر گذار و خلاق

محتوای تاثیر گذار و خلاق

اکثر شرکت‌های تجاری در کنار سایت رسمی خود بلاگ‌هایی هم دارند که محتواهای مختلفی را از طریق آن به اشتراک می‌گذارند. اگرچه که تولید محتوا به محتوای متنی محدود نمی‌شود و گونه‌های مختلفی دارد اما در این مطلب قصد داریم بیشتر به سراغ ترفندهایی برویم که مربوط به محتوای متنی است و می‌تواند مطلب شما را پر مخاطب کند پس تا پایان این مطلب با تیم آکادمی کسب و کار اکبری همراه باشید.

مفهوم محتوا و انواع آن

محتوا اطلاعاتی است که با هدف مشخصی برای مخاطبان خاصی تولید می‌شود. این اطلاعات می‌تواند در قالب متن، عکس، ویدئو، صوت و... باشد که عموما جنبه سرگرمی، آگاهی بخشی، آموزشی و... دارد. معمولا این اطلاعات مفید به شیوه‌ای داستان گونه برای ایجاد یک حس و یا تعامل در اختیار مخاطبین قرار می‌گیرد.

انواع مدل‌های محتوا

همانطور که گفته شد محتوا انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را به تفکیک بررسی می‌کنیم.
محتوا می‌تواند در قالب پست‌های وبلاگ، ایمیل، محتوای رسانه‌های اجتماعی، کتاب‌های الکترونیکی، محتوای ویدیویی، وبینارها، فایل‌هایPDF ، آگهی‌های مطبوعاتی، مطالعات موردی، پادکست، اینفوگرافی و... تهیه شود. بیش از ۱۰۰ نوع قالب برای تولید محتوا وجود دارد که هر کسب و کاری با توجه به امکانات و سلیقه مخاطبین خود می‌تواند از میان آنها انتخاب کند.

۱- تولید محتوا متنی

پست‌های وبلاگ‌ها، ایمیل، کتاب‌های الکترونیکی، فایل‌هایPDF، مطالعات موردی همگی جز محتوای متنی هستند. در محتوا متنی معمولا قصه گویی رایج است و مخاطب با کسب اطلاعات مفید و دست اول ترغیب به تعامل می‌شود. این تعامل می‌تواند کامنت گذاری، خرید، فالو کردن و... باشد و بسیار ارزشمند است.
اگر در تولید محتوا متنی از قوانین سئو داخلی (On-page SEO) استفاده کنید می‌توانید به ورودی بیشتری برای سایت برسید. منظور از اصول سئو کلمات کلیدی، هدینگ، چگالی کلمات کلیدی و... است که یک نویسنده باید از آنها به خوبی آگاه باشد.
برای محتوای متنی باید عنوان جذابی انتخاب شود تا مخاطب با دیدن آن وارد سایت شود. بهتر است از نوشتن جملات و پاراگراف‌های بلند خودداری کنید تا مخاطب با صرف کمترین زمان، اطلاعات بیشتری را کسب کند. بعد از اینکه محتوای خود را نوشتید زمانی را برای ویرایش آن در نظر بگیرید تا خطاهای نگارشی و ویرایشی را برطرف کنید.

۲- تولید محتوا تصویری

همانطور که از اسمش پیداست هر محتوای گرافیکی و تصویری در این دسته جای دارد مانند عکس‌ها، اینفوگرافی، کاور و غیره. مطالبی که همراه با عکس هستند شانس بیشتری برای دیده شدن دارند و در برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام که محور اصلی آنها محتوای بصری است، کیفیت حرف اول را می‌زند. البته مواردی همچون موضوع جذاب و ترند، وضوح محصول در تصویر و مواردی از این دست در محتوا تصویری اهمیت زیادی دارد. تمام فعالیت‌هایی که از طریق مختلف و خارج از سایت اتفاق می‌افتد به سئو خارجی یا Off-page SEO مشهور است. این فعالیت‌ها منجر به افزایش میزان بازدیدکنندگان از سایت به صورت ارگانیک می‌شود.

۳- تولید محتوا ویدئویی

در بحث تولید محتوا ویدئویی، بار اصلی بر دوش تولید کنندگان حرفه‌ای و تدوینگران است. البته لوازم و تجهیزات حرفه‌ای در ماحصل کار بسیار موثر است و بهتر است در این زمینه از متخصصین کمک بگیرید. مورد بعدی استفاده از ترفندها و چالش‌هایی است که به طور مداوم در فضاهایی مانند اینستاگرام در جریان است. اگر قرار است محصول خود را در این فضا عرضه کنید بهتر است شیوه‌های تکراری را دور بریزید و از چالش‌های به روز کمک بگیرید. مثلا در این تاریخ فیلترهای ریلز قطعا به کمک شما خواهد آمد، فقط کافی است راهی برای مرتبط کردن محتوایتان با این فیلترها پیدا کنید.

۴- تولید محتوا صوتی

در بازاریابی به شیوه سنتی معمولا آگهی‌هایی را برای تبلیغات در رادیو تنظیم می‌کنند و آنها را در میان برنامه‌های مختلف پخش می‌کنند. اگر چه که این روش دیگر محبوب نیست اما هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. پادکست‌ها نمونه جدید از محتوا صوتی هستند که طی سال‌های اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند. معمولا در پادکست‌ها مطالب مفیدی ارائه می شود و در این میان اسپانسرهای مختلفی معرفی می‌شوند و مخاطب به تعامل با اسپانسر دعوت می‌شود. دردسر ساختن یک پادکست نسبت به نمونه‌های تبلیغات ویدئویی بسیار کمتر است و با داشتن یک میکروفون خوب و محیط مناسب می‌توان تولید پادکست کرد. علاوه بر این پادکست‌ها نیز جز دسته فعالیت‌های سئو خارجی هستند که می‌توانند ترافیک سایت شما را بالا ببرند.

ویژگی‌های یک محتوا تاثیرگذار

اگر محتوا قانع کننده، آسان، برنامه ریزی شده و رضایت بخش باشد می تواند تاثیر زیادی بر مخاطب و رونق کسب و کار شما داشته باشد. در ادامه هر یک از این ویژگی‌ها را بیشتر شرح می‌دهیم.

محتوا قانع کننده

محتوا باید طوری تنظیم شود که فورا به نیاز مشتری پاسخ دهد و معمولا در عنوان است که مشخص می‌شود قرار است چه نیازی برطرف شود. هرچه عنوان جذاب‌تر و روشن‌تر انتخاب شود شانس کلیک روی آن بیشتر می‌شود. از ارائه عنوان‌های کلی بپرهیزید و سعی کنید دقیقا با چند کلمه مخاطب را از خلاصه مطلب آگاه کنید.

محتوا آسان

محتوا باید در راحت‌ترین و مناسب‌ترین قالب برای مخاطبان هدف ساخته شود. مثلا اگر قرار است اطلاعات پیچیده‌ای را ارائه ‌دهید می‌توانید با عکس‌ها و جداول مختلف، فهم آن را آسان کنید. البته بهتر است مطلب تخصصی و سخت خوان نباشد چرا که از حوصله مخاطبین عادی خارج است و ممکن است به سرعت سایت شما را ترک کنند. اگر محتوا را در قالب‌های مختلفی ارائه دهید و به مخاطب اجازه انتخاب بدهید بازخورد بهتری می‌گیرید. البته برای تنوع در قالب محتوا نیاز است تا هزینه بیشتری را صرف کنید که باید به بودجه خود نگاه کنید و متناسب با آن رفتار کنید.

محتوا برنامه ریزی شده

همانطور که گفته شد تولید محتوا در هر قالبی که باشد امری هزینه بر است و باید درست مدیریت شود. گاهی تبدیل محتوا می‌تواند این هزینه‌ها را کاهش دهد. مثلا اگر بیشتر تمرکز شما روی پلتفرم اینستاگرام است می‌توانید عکس‌های اینستاگرامی خود را که در پست‌های قدیمی‌تر به اشتراک گذاشته اید به یک کلیپ ریتمیک تبدیل کنید. برنامه ریزی در بحث تولید محتوا بسیار مهم و کلیدی است و بهتر است به صورت ماهانه برنامه تولید و انتشار محتوا خود را تنظیم کنید.

محتوا رضایت بخش

بعد از اینکه عنوان را انتخاب کردید و به مخاطب وعده دادید نوبت به عمل می‌رسد. واضح است که اگر متن حول محور عنوان نوشته نشود موجب دلسردی مخاطب می‌شود و آنها را از برند شما دور می‌سازد. رضایت مخاطب از مطلب شما می‌تواند موجب تبدیل شدن او به یک مشتری وفادار شود. در مطالب خود صداقت داشته باشید و بهتر است هیچ‌گونه بزرگنمایی و غلوی در کار نباشد و هر قولی که به مخاطب می‌دهید با واقعیت نزدیک باشد.

مزایای تولید محتوا

با تولید محتوا علاوه بر رسیدن به اهداف تجاری می‌توان به مواردی همچون اعتماد سازی، بالا رفتن جایگاه برند در ذهن مخاطب، ترغیب مشتری برای خرید و محبوبیت چهره برند، تبدیل شدن به مرجع و... رسید که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

اعتماد سازی

زمانی که اطلاعات مفید و دست اول ارائه دهید و این روند تداوم داشته باشد می‌توانید اعتماد مخاطب را جذب کنید. تولید محتواهای مختلف می‌تواند بخشی از هویت برند شما را تشکیل دهد و مردم می‌توانند با نوع خاصی از محتوایی که همیشه تولید می‌کنید شما را در هر فضایی بشناسند.

بالا رفتن جایگاه برند در ذهن مخاطب

به مجموعه‌ای از فعالیت‌های برند که منجر به کسب جایگاهی مشخص در ذهن مخاطبین بازار هدف برای برند و محصولات شما می‌شود جایگاه‌یابی برند (Brand Positioning) گفته می‌شود. تبلیغات یکی از روش‌هایی است که برند شما را در صدر ذهن مخاطب قرار می‌دهد. تولید محتوا هم به صورت غیر مستقیم منجر به بیشتر دیده شدن و در نتیجه بالا رفتن جایگاه برند شما در ذهن مخاطب می‌شود. حتما تا به حال تبلیغات کمپانی‌های غول پیکر مانند بنز را در بازی‌های دیجیتالی دیده‌اید. این شرکت‌ها احتیاجی به تبلیغ، آن هم در بستر بسیار کوچک مانند بازی را ندارند اما تکرار و دیده شدن مداوم است که موجب می‌شود تا اگر مخاطب بخواهد روزی ماشینی بخرد به این شرکت به عنوان اولین گزینه‌فکر کند. بنابراین حضور فعال و مداوم در تمامی پلتفرم‌ها و تولید محتوای درخور برای همه کانال‌ها این موقعیت را برای شرکت شما فراهم می‌سازد.

ترغیب مشتری برای خرید

یکی از مواردی که باید در تولید محتوا رعایت شود گنجاندن گزینه دعوت به اقدام یا کال تو اکشن (Call To Action) است. این دعوت عموما از طریق عبارت‌های ضرب العجلی، سوالات مرتبط و پیشنهاد گزینه‌هایی مانند خرید با تخفیف صورت می‌گیرد. در واقع هر محتوایی که تولید می‌شود به نوعی مخاطب را برای خرید ترغیب می‌کند و این یک نوع بازاریابی از طریق محتوا محسوب می‌شود.

محبوبیت چهره برند

با تولید محتوا درست، صادقانه و اصولی به مرور مخاطبین بیشتری جذب می‌شوند و محبوبیت شما افزایش خواهد یافت. اگر محتوا توسط متخصصین تولید شود می‌تواند وایرال شود و در این صورت رشد ویروسی را تجربه می‌کنید و چهره برند شما محبوب‌تر می‌شود. گاهی برای محبوبیت بیشتر در فضاهایی مانند اینستاگرام، این تولید محتوا توسط ایفلوئنسرها صورت می‌گیرد که به آن اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گویند. افراد تاثیرگذاری که مخاطبین گسترده‌ای دارند، می‌توانند برند شما را به افراد بیشتری معرفی کنند و به مرور میزان محبوبیت شما نیز افزایش خواهد یافت.

تبدیل شدن به مرجع

هر کسب و کاری پیشگامانی دارد که حکم مرجع و منبع را هم از لحاظ کیفیتی و هم از لحاظ قیمتی دارند. همیشه اول بودن مهم نیست و می‌توانید با خلاقیت و ذکاوت محتواهایی تولید کنید که مخاطبین مدام پیگیر آن باشند و به عنوان مرجع از شما یاد کنند. مثلا فرض کنید محصول وارداتی جدید در حوزه کاری شما به بازار آمده است و مخاطبین بسیاری هستند که طرز استفاده از آن و یا مثلا تمیز کردن آن را نمی‌دانند و اگر شما به موقع عمل کنید و بتوانید ویدئویی از طرز استفاده و تمیزکاری آن به شیوه اصولی تهیه کنید، به عنوان مرجع در این زمینه شناخته می‌شوید. این مثال را در جنبه‌های مختلف تعمیم دهید تا راه درست را پیدا کنید.

افزایش مشتریان وفادار

مخاطبین آگاه و مطلع در عصر حاضر تبلیغات خشک و خالی را قبول ندارند و تاثیری از آن نمی‌گیرند پس چه بهتر است در تبلیغات خود به صورت غیر مستقیم فعالیتی انجام دهید که مخاطب از آن سودی ببرد. بازاریابی از طریق محتوا دقیقا چنین هدفی را دنبال می‌کند. شاید تا به حال به این مدل تبلیغات در سایت‌های مختلف برخورده باشید. مثلا اپلیکیشنی که نوبت آنلاین برای دکترهای مختلف ارائه می‌دهد در قالب متنی، بیماری مورد نظر را بررسی می‌کند و اطلاعات پزشکی درستی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و در انتها از او دعوت به اقدام می‌کند که در اینجا می‌توانید از پزشکان حاذق سراسر ایران به آسانی نوبت بگیرید. بنابراین از این طریق می‌توان مشتریان وفاداری را جذب کرد که به برند شما اعتماد کرده‌اند. البته تبدیل مشتری بالقوه به مشتری وفادار به این آسانی نیست اما می‌توان از این طریق نیز اقدام کرد.

کاهش هزینه تبلیغات

اگرچه که به نظر می‌رسد که تولید محتوا هزینه زیادی را برای شرکت‌ها در بر دارد اما در طول زمان این مبلغ بسیار کمتر از مبلغی است که صرف تبلیغات می‌شود. برای مثال ممکن است یک نویسنده برای هر متنی که می‌نویسد مبلغ زیادی را طلب کند اما اگر او را به کارمند تمام وقت تبدیل کنید و حقوق ماهیانه‌ای برای او در نظر بگیرید این هزینه کمتر می‌شود. علاوه بر این چون محتواها هرگز از بین نمی‌روند و مدام در فضای اینترنت در حال دست به دست شدن هستند در نتیجه هزینه‌هایی که برای تولید آنها پرداختید نیز هرگز به هدر نمی‌رود. دسترسی به محتواهایی که در کانال‌های قابل سرچ مانند وبلاگ، سایت، یوتیوب و... ساخته می‌شوند، بسیار راحت‌تر است و در صورت قدیمی شدن آن هنوز هم به کار می‌ایند و می‌توانند ورودی و ترافیک سایت را افزایش دهند.

سخن پایانی

در این مطلب از مفهوم تولید محتوا و انواع فرمت‌ها و قالب‌های آن گفتیم و ویژگی‌های یک محتوای تاثیرگذار را بررسی کردیم. همچنین به مزایای تولید محتوا اشاره کردیم و موارد مختلفی را شرح دادیم. تولید محتوا علاوه بر بودجه کافی نیاز به تجربه و تخصص دارد و بهتر است برای رسیدن به نتیجه در کمترین زمان با مشاورین تیم آکادمی کسب و کار اکبری در ارتباط باشید تا بهترین محتوا را برای کسب و کار خود سفارش دهید.

برچسب‌ها :
  • تولید محتوا
  • وبلاگ
  • آکادمی کسب و کار اکبری
  • کسب و کار
  • محتوای متنی

دیدگاه کاربران (0)